ENVY Perfume for men & women Banner
Skip to results list
61 items
Column grid
Column grid

Filter

  • Eclipse Perfume for Men – 100ml ENVY

    Eclipse Perfume for Men – 100ml ENVY

    4.26 (91 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Blanc Perfume for Women - 100ml ENVY

    Blanc Perfume for Women - 100ml ENVY

    4.63 (101 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • ENVY Triumph Perfume For Men - 100ml

    ENVY Triumph Perfume For Men - 100ml

    4.53 (74 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Eminence Perfume for Men – 100ml ENVY

    Eminence Perfume for Men – 100ml ENVY

    4.54 (54 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Blush Perfume for Women - 60ml ENVY

    Blush Perfume for Women - 60ml ENVY

    4.71 (14 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Natural Spray Perfume for Women – 60ml ENVY

    Natural Spray Perfume for Women – 60ml ENVY

    4.08 (12 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Swag Perfume for Women – 100ml ENVY

    Swag Perfume for Women – 100ml ENVY

    4.55 (29 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Natural Spray Perfume for Women – 70ml ENVY

    Natural Spray Perfume for Women – 70ml ENVY

    4.91 (11 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Fleur Perfume for Women – 60ml ENVY

    Fleur Perfume for Women – 60ml ENVY

    4.92 (12 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Aura Perfume for Women – 100ml ENVY

    Aura Perfume for Women – 100ml ENVY

    4.47 (32 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Explorer Perfume for Men – 100ml ENVY

    Explorer Perfume for Men – 100ml ENVY

    4.48 (92 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Nuit Perfume For Men 100ml | ENVY

    Nuit Perfume For Men 100ml | ENVY

    4.8 (50 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Charm Perfume for Women – 100ml ENVY

    Charm Perfume for Women – 100ml ENVY

    4.75 (69 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Glam Perfume for Women – 100ml ENVY

    Glam Perfume for Women – 100ml ENVY

    4.43 (28 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Swag Perfume for Men – 100ml ENVY

    Swag Perfume for Men – 100ml ENVY

    4.8 (103 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Natural Spray Perfume for Men – 70ml ENVY

    Natural Spray Perfume for Men – 70ml ENVY

    4.92 (12 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Fiery Perfume for Men – 50ml ENVY

    Fiery Perfume for Men – 50ml ENVY

    4.17 (12 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Noir Perfume for Men – 50ml ENVY

    Noir Perfume for Men – 50ml ENVY

    4.92 (13 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Gravity Perfume for Men – 60ml ENVY

    Gravity Perfume for Men – 60ml ENVY

    4.08 (12 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Natural Spray Perfume for Men – 60ml ENVY

    Natural Spray Perfume for Men – 60ml ENVY

    4.08 (13 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Natural Spray Perfume for Women - 30ml ENVY

    Natural Spray Perfume for Women - 30ml ENVY

    4.08 (12 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Natural Spray Perfume for Men - 30ml ENVY

    Natural Spray Perfume for Men - 30ml ENVY

    4.59 (59 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Pack of 4 Pocket Perfumes Luv Dark Blush Noir 18ml Each ENVY

    Pack of 4 Pocket Perfumes Luv Dark Blush Noir 18ml Each ENVY

    3.83 (12 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

  • Luxury Perfume Gift Set for Men – 4x20ml (GT) ENVY

    Luxury Perfume Gift Set for Men – 4x20ml (GT) ENVY

    4.66 (147 Reviews)

    Add 2 Products, Get 1 FREE

Perfumes for Men & Women: Find the Right Fragrance for Every Occasion

The ENVY collection of perfumes for men and women brings together fragrances built around clear scent families, from fresh and woody to floral and musky, so you can choose based on how a fragrance actually smells rather than guesswork. This page covers ENVY's current Eau de Parfum range for men and women, how fragrance notes develop on skin, and which styles tend to work well for the office, everyday wear, date night, travel and special occasions. Explore the collection below to find a scent that fits your personality, the season and the moment you're dressing for.

Read MoreShow Less ▾

Perfumes for Men & Women: Find a Fragrance That Fits You

Choosing a perfume comes down to a handful of practical factors rather than one "best" option: your personality, the fragrance family you're drawn to, the occasion, the season and the time of day. Matching these factors, rather than shopping by gender label alone, is the most reliable way to land on a scent you'll actually want to wear.

Personality plays a role, since some people prefer bold, spicy scents while others lean towards soft, understated ones. Fragrance family — floral, woody, fresh, fruity or musky — sets the general character, while occasion determines how strong or subtle a scent should be. Season and climate affect how a fragrance performs: lighter, fresher notes often suit hot, humid weather, while warm, woody or amber notes can feel more suited to winter evenings. Time of day and simple personal preference tie everything together.

FactorWhat to ConsiderSuitable Fragrance Direction
PersonalityBold and expressive vs. understated and quietSpicy-woody for a bolder character; soft floral-musky for an understated one
Fragrance FamilyFloral, woody, fresh, fruity, musky, oriental-amberMatch the family to how you want to come across — fresh for clean and casual, woody-amber for depth
OccasionOffice, casual outing, date night, party, weddingLighter florals or fresh scents by day; deeper woody, spicy or amber notes for evenings
SeasonIndian summer, monsoon, winterFresh, citrus or aquatic notes in summer; woody, spicy or amber notes in winter
Time of DayDaytime meetings vs. night-time eventsFresh or floral by day; woody, spicy or musky by night
Personal PreferenceWhat you genuinely enjoy wearing, regardless of trendsAny family you consistently reach for and feel comfortable in

Explore Perfumes for Men

ENVY's perfumes for men span fresh, woody, spicy and oriental fragrance families, so the choice isn't between "good" and "bad" but between which character suits the moment. Fresh, aquatic profiles generally suit daytime and travel, while spicy-woody and amber compositions tend to suit evenings, parties and formal occasions.

Fresh and aquatic profiles, built around citrus and light aromatic notes, tend to work well for daytime wear, travel and warmer months because they read as clean and energising rather than heavy. Woody profiles bring in notes like sandalwood, cedar and patchouli, giving a grounded, confident character that can suit both office wear and evening settings depending on how strong the composition is. Spicy and aromatic notes — pepper, elemi, warm herbal accords — often add a bolder edge that many men reach for on nights out or for special occasions. Musky and warm base notes such as amber, tonka bean and vanilla add depth, and are usually what lingers longest once a fragrance has settled on the skin, which is why they tend to define a scent's evening character.

Below is a look at some of ENVY's current perfumes for men, with fragrance notes sourced directly from the official product pages.

ProductSizeOfficial Fragrance Notes/ProfileBest ForBest TimeCurrent Price
ENVY Eclipse100mlTop: citrus, bergamot, pepper; Heart: geranium, spices, patchouli; Base: amber, woods, musk. Olfactive family: Dark-Woody-SpicyEvenings, parties, nights outNight₹450 (MRP ₹650)
ENVY Triumph100mlTop: citrus, elemi, green notes; Heart: iris, violet, herbal accords; Base: tobacco, patchouli, amber, tonka bean. Olfactive family: Spicy-Woody-AmberBusiness meetings, formal eventsDay to evening₹450 (MRP ₹649)
ENVY Explorer100mlTop: bergamot, rhubarb, mandarin, pink pepper; Heart: lavender, jasmine, Turkish rose; Base: amber, sandalwood, tonka bean, oakmoss. Olfactive family: Oriental-Woody-FloralEveryday wear, travel, officeAll-day₹450 (MRP ₹649)
ENVY Gravity60mlOfficial listing: "Fresh & Long-Lasting Aquatic Woody" EDP. See official product page for the full note pyramid.Office, everyday fresh wearDay₹300 (MRP ₹349)
ENVY Fiery50mlOfficial listing: "Intense & Long-Lasting French EDP for Men." See official product page for the full note pyramid.Evening wearEvening₹300 (MRP ₹349)
ENVY Noir50mlOfficial listing: "Deep, Seductive & Long-Lasting French EDP for Men." See official product page for the full note pyramid.Date night, eveningsNight₹300 (MRP ₹349)

Browse the full ENVY Perfumes for Men collection →

Explore Perfumes for Women

ENVY's perfumes for women cover floral, fruity, fresh, musky and gourmand-leaning fragrance families rather than a single signature direction. Bright, fruity-floral options tend to suit daytime and everyday wear, while warmer floral-gourmand and oriental-amber compositions are more often chosen for evenings and celebrations.

Floral notes — jasmine, rose, tuberose, lily of the valley — are a common thread across many of the fragrances and tend to read as elegant and versatile, suitable for both daytime and evening wear. Fruity top notes such as pear, peach, apple and raspberry bring in a bright, youthful opening that often works well for casual outings and daytime events. Fresh compositions lean on citrus and light aromatic notes for a clean, easy-to-wear everyday feel. Musky base notes give many of these fragrances a soft, skin-like warmth that lingers gently rather than announcing itself, which is often preferred for everyday and office wear. Warmer, gourmand-leaning fragrances that bring in vanilla, amber or tonka bean tend to feel cosier and can work well for evenings, festive occasions and cooler months.

Below are some of ENVY's current perfumes for women, with notes verified from the official product listings.

ProductSizeOfficial Fragrance Notes/ProfileBest ForBest TimeCurrent Price
ENVY Blanc100mlTop: mandarin orange, pear, peach; Heart: jasmine, lily of the valley, tuberose; Base: musk, vanilla, cedar wood. Olfactive family: Floral-Gourmand-SweetWeddings, festive occasions, celebrationsDay to evening₹450 (MRP ₹650)
ENVY Aura100mlTop: raspberry, apple, orange flower; Heart: jasmine, rose, orris; Base: amber, cypress, cedarwood. Olfactive family: Oriental-Floral-AmberOffice, daytime events, social gatheringsDay₹450 (MRP ₹649)
ENVY Charm100mlTop: pear, grapefruit, bergamot; Heart: Turkish rose, Indian jasmine, white flowers; Base: white musk, vanilla. Olfactive family: Fruity-Floral-MuskyEveryday wear, brunch, casual outingsAll-day₹450 (MRP ₹649)
ENVY Glam100mlOfficial listing: "Luxurious Long-Lasting French EDP for Women." See official product page for the full note pyramid.Evenings, partiesEvening₹450 (MRP ₹649)
ENVY Swag100mlOfficial listing: "Vibrant and Long-Lasting French EDP for Women." See official product page for the full note pyramid.Casual outings, partiesDay to evening₹400 (MRP ₹499)
ENVY Fleur60mlSee official product pageSee official product pageSee official product page₹300 (MRP ₹349)

Browse the full ENVY Perfumes for Women collection →

Men's vs Women's Perfumes: What's the Difference?

The line between "men's" and "women's" perfume is mostly a marketing convention rather than a rule about which notes can be worn by whom. Woody, floral, spicy and musky notes all appear across both collections — the more useful way to choose is by fragrance family and occasion rather than the gender label on the bottle.

Fragrance families like woody, floral, spicy or musky are combinations of natural and synthetic notes — none of them are inherently restricted to one gender. What differs across ENVY's men's and women's ranges is typically the overall composition and how it's marketed, not a hard boundary around specific ingredients. A woody-spicy fragrance can suit someone who prefers a bolder character, and a soft floral-musk can suit someone who prefers a lighter one, regardless of which collection it's listed under.

Fragrance StyleCommon CharacteristicsSuitable ForBest TimeExample ENVY Product
Woody-SpicyWarm, deep base notes with a bold openingAnyone who prefers a stronger, more assertive scentEveningEclipse, Triumph
Fresh-AquaticLight, clean, citrus-drivenAnyone who prefers an everyday, low-key scentDayGravity, Explorer
Floral-FruitySoft, bright top notes with elegant floral heartsAnyone who prefers a versatile daytime scentDay to eveningCharm, Aura
Floral-GourmandSweet, warm vanilla-musk base with white floralsAnyone who prefers a celebratory, festive scentEveningBlanc

Compare Fragrance Notes

Fresh and citrus notes tend to suit summer daytime wear, floral and fruity notes work well as versatile everyday scents, and woody, spicy or amber notes generally suit cooler weather and evening occasions. These are general tendencies rather than fixed rules, since skin chemistry and personal preference also play a part.

Fragrance FamilyTypical CharacterBest SeasonBest TimeSuitable OccasionENVY Example
WoodyWarm, earthy, groundingWinter, monsoonEveningFormal, officeTriumph
SpicyBold, warm, pepperyWinterEvening, nightParty, date nightEclipse
Fresh / AquaticClean, crisp, lightSummerDayOffice, everydayGravity
FloralSoft, romantic, elegantSpring, all-yearDay to eveningEveryday, date nightCharm
FruityBright, juicy, playfulSummer, springDayCasual outingsAura (fruity opening)
Oriental / AmberWarm, sensual, richWinter, festive seasonEveningSpecial occasionsAura, Explorer
MuskySoft, skin-like, comfortingAll-yearDay to eveningEveryday, date nightCharm

Top Notes vs Heart Notes vs Base Notes

A perfume develops in three stages: top notes give the first impression and fade within minutes, heart notes form the main character for the next few hours, and base notes are the lasting foundation that remains on skin and clothing. Development time varies by skin type, environment and application, so it's a guide rather than a fixed schedule.

Every Eau de Parfum is built in layers, often called a fragrance pyramid, that reveal themselves over time rather than all at once. Top notes are what you smell in the first few minutes after spraying — usually light, citrusy or fresh elements designed to create an immediate first impression. Heart (or middle) notes emerge once the top notes fade, typically florals, spices or fruity accords, and form the main character of the fragrance for the next few hours. Base notes are the foundation — woods, musk, amber or vanilla — and are what lingers longest on skin and clothing. How quickly each stage appears, and how long it lasts, can vary depending on your skin type, the surrounding environment, how the perfume is applied and the specific formula, so two people can experience the same fragrance a little differently.

Fragrance StageWhat You NoticeRole in the FragranceTypical Experience
Top NotesThe first impression right after sprayingCreates the initial impression; fades within the first several minutesOften light, citrusy or fresh
Heart / Middle NotesThe scent that emerges once the top notes settleForms the main body of the fragrance for the next few hoursOften floral, spicy or fruity depending on the family
Base NotesThe lingering trail felt after the fragrance settlesProvides the fragrance's lasting foundation on skin and clothingOften woody, musky, amber or vanilla — can be noticed for longer

Best Perfumes for Different Occasions

Lighter fresh or floral fragrances generally suit daytime, office and casual occasions, while richer woody, spicy or amber fragrances tend to suit evenings, parties and formal events. Matching the fragrance's projection and character to the occasion, rather than choosing a single "universal best," gives more consistent results.

OccasionWhat to Look ForFragrance StyleSuitable ENVY OptionWhy It Fits
Everyday wearLight, easy to reapply, not overpoweringFresh, fruity-floralCharm, GravitySoft projection that works through a full day
OfficeSubtle, professional, low projectionFresh, floral-muskyCharm, GravityApproachable in shared, indoor spaces
CollegeFresh, youthful, affordableFresh, fruityExplorer, AuraBright, easy-to-wear character
Date nightWarmer, slightly more expressiveSpicy-woody, floral-amberEclipse, AuraBuilds a noticeable trail through the evening
DinnerBalanced projection, not overwhelming indoorsWoody, floral-gourmandTriumph, BlancSophisticated without being heavy
PartyBolder, longer-lasting characterSpicy-woody, oriental-amberEclipse, GlamDesigned to stand out in a lively setting
WeddingFestive, celebratory, warmFloral-gourmand, oriental-amberBlanc, AuraPositioned by ENVY for milestone celebrations
Business meetingConfident but restrainedSpicy-woody-amberTriumphFormulated for professional settings
TravelVersatile, all-seasonOriental-woody, freshExplorer, GravityDesigned for daily wear across settings
Casual outingEasy, unfussy, sociableFruity-floral, freshCharm, SwagLight and comfortable for daytime plans
Special occasionDistinctive, memorableDark-woody-spicy, floral-gourmandEclipse, BlancPositioned by ENVY as signature evening scents
Evening wearRicher base notes, longer trailWoody, amber, muskyEclipse, Noir, AuraBase-heavy compositions that read well after dark

Best Perfume Styles for Different Times of Day

Lighter, fresher fragrances often work well in the morning and afternoon, while richer, warmer fragrances often suit evening and night wear. This is a general pattern rather than a strict rule, and can be adjusted to personal preference.

TimeRecommended Fragrance DirectionSuitable Fragrance FamilyENVY Example
MorningLight and energisingFresh, citrus, aquaticGravity
AfternoonEasy, versatile, not overpoweringFruity-floralCharm
EveningSlightly warmer and more expressiveFloral-amber, spicy-woodyAura, Triumph
NightBolder, longer trailDark-woody-spicy, muskyEclipse, Noir

Perfumes for Different Seasons

Fresh, citrus and aquatic fragrances often work well through India's hot summers and humid monsoon months, while woody, spicy and amber fragrances tend to suit the cooler autumn and winter season. No fragrance performs for an exact number of hours — heat and humidity typically make any scent fade faster.

SeasonFragrance DirectionNotes/Family to ConsiderENVY Example
SummerLight, fresh, low-heavinessCitrus, aquatic, fresh woodyGravity
MonsoonClean and moderate projectionFresh, light floral-muskyCharm
AutumnTransitional — balanced warmthOriental-woody-floralExplorer
WinterWarmer, richer, longer-lasting feelWoody, spicy, amber, gourmandEclipse, Triumph, Blanc

How to Choose a Perfume Based on Your Personality

There's no single formula for matching personality to fragrance, but these general directions can help narrow down where to start:

  • Fresh fragrance lover: Aquatic, citrus-forward scents such as ENVY Gravity often suit a clean, low-maintenance personal style.
  • Floral fragrance lover: Rose, jasmine and white-floral compositions such as ENVY Charm or Blanc tend to suit an elegant, classic sensibility.
  • Woody fragrance lover: Sandalwood, cedar and patchouli-driven scents such as ENVY Explorer or Triumph often suit a grounded, confident character.
  • Spicy fragrance lover: Pepper, elemi and warm spice notes such as ENVY Eclipse can suit a bolder, more assertive personality.
  • Minimalist: A single moderate-projection everyday scent, such as ENVY Charm, may suit someone who prefers a simple, consistent routine.
  • Professional: Balanced, medium-projection fragrances such as ENVY Triumph or ENVY Aura are often chosen for office and business settings.
  • Romantic / date-night wearer: Warmer, evening-oriented scents such as ENVY Eclipse or ENVY Aura are frequently reached for on date nights.
  • Everyday signature scent seeker: Versatile, all-season options such as ENVY Charm or ENVY Explorer can work as a reliable daily choice.
  • Stronger evening fragrance lover: Base-heavy, higher-projection scents such as ENVY Eclipse or ENVY Noir may suit those who prefer a fragrance that carries further.

How to Choose a Signature Perfume

Choosing a signature scent starts with identifying the notes you're consistently drawn to, then testing the fragrance on your own skin and letting it develop through its top, heart and base notes before deciding. Consider your regular occasions, the local climate and how often you're willing to reapply.

Begin by noticing which fragrance families you keep gravitating towards, rather than picking whatever is trending. Always test a fragrance on skin rather than judging it from the bottle or a paper strip alone, since body chemistry changes how notes develop. Give it time — a perfume can smell quite different ten minutes in versus an hour later, once the top notes have faded and the heart and base notes take over. Think about your regular occasions: someone who spends most of the week in an office may prioritise a lighter, more approachable scent over an intense evening fragrance. Climate matters too, since heat and humidity can make heavier fragrances feel overwhelming. Finally, avoid choosing a fragrance purely because of attractive packaging or popularity — how it actually wears on you matters more than how it looks on a shelf.

How to Apply Perfume Correctly

Perfume is generally applied to pulse points — wrists, neck and behind the ears — from a short distance, on clean, moisturised skin, without rubbing it in. Correct application and storage help a fragrance perform as intended.

  • Spray onto pulse points such as the wrists, neck and behind the ears, where body warmth helps the fragrance diffuse naturally.
  • Hold the bottle a short distance from your skin (roughly 10–15 cm) rather than spraying right up against it.
  • Apply to clean, slightly moisturised skin — dry skin tends to hold fragrance less effectively than hydrated skin.
  • You can also spray lightly onto clothing, though it's worth testing on an inconspicuous area first, especially with lighter fabrics.
  • Avoid rubbing your wrists together after spraying, since friction can break down some of the top notes.
  • Avoid over-application — a couple of sprays is usually enough to start with; you can always add more.
  • Store the bottle upright, away from direct sunlight and heat, ideally in a cool, dry place.

How to Make Your Perfume Last Longer

Fragrance longevity depends on moisturised skin, correct application, the environment you're in, your skin type and how the bottle is stored. It varies from person to person, so it's best treated as a general guide rather than a guaranteed number of hours.

Moisturised skin generally holds fragrance better than dry skin, since dry skin can cause a scent to fade faster. Applying to pulse points, rather than only spraying into the air and walking through it, helps the fragrance diffuse gradually through the day. Fragrance concentration also plays a role — an Eau de Parfum (EDP), like ENVY's perfumes, is typically formulated to be more long-wearing than a lighter Eau de Toilette. Your environment matters too: hot, humid conditions tend to make any fragrance fade faster, while cooler, drier conditions often help it last longer. Skin type varies from person to person, so the same fragrance can perform differently on different people. Finally, store your perfume away from heat and direct sunlight, since both can affect the formula over time.

Perfume Price Comparison for Men & Women

Within the ENVY collection, most 100ml perfumes for men and women are currently priced at ₹400–₹498, while 50ml and 60ml sizes are priced at ₹300, working out to a similar or slightly higher price per ml on the smaller sizes. Prices are shown as displayed on the official ENVY website and can change at any time.

ProductGender/CollectionSizeCurrent Official PriceApprox. Price Per ml
ENVY EclipseMen100ml₹450 (MRP ₹650)₹4.50/ml
ENVY TriumphMen100ml₹450 (MRP ₹649)₹4.50/ml
ENVY ExplorerMen100ml₹450 (MRP ₹649)₹4.50/ml
ENVY Swag (Men)Men100ml₹400 (MRP ₹499)₹4.00/ml
ENVY GravityMen60ml₹300 (MRP ₹349)₹5.00/ml
ENVY FieryMen50ml₹300 (MRP ₹349)₹6.00/ml
ENVY BlancWomen100ml₹450 (MRP ₹650)₹4.50/ml
ENVY AuraWomen100ml₹450 (MRP ₹649)₹4.50/ml
ENVY CharmWomen100ml₹450 (MRP ₹649)₹4.50/ml
ENVY Swag (Women)Women100ml₹400 (MRP ₹499)₹4.00/ml
ENVY FleurWomen60ml₹300 (MRP ₹349)₹5.00/ml
ENVY Aura – Pack of 2Women (combo)200ml total (2 × 100ml)₹900 (MRP ₹1,298)₹4.50/ml (bundle; comparable to two individual 100ml bottles)

Prices and availability may change. Please check the official ENVY product page for the latest information.

Which Perfume Should You Choose?

NeedFragrance DirectionSuitable ENVY Option
I want something freshAquatic, citrus-ledGravity
I want something floralRose, jasmine, white floralsCharm, Blanc
I want something woodySandalwood, cedar, patchouliExplorer, Triumph
I want something for officeLight, moderate projectionCharm, Gravity
I want something for date nightWarmer, more expressiveEclipse, Aura
I want something for everyday useVersatile, all-seasonCharm, Explorer
I want something for eveningRicher base notes, longer trailEclipse, Noir, Aura
I want something for giftingUniversally appealing, well-reviewedBlanc, Eclipse, Charm
I want something travel-friendlyAll-season, smaller sizes availableExplorer, pocket perfumes

Men's and Women's Perfumes for Gifting

A good perfume gift usually starts with the recipient's known fragrance preference — fresh vs. warm, everyday vs. evening — rather than your own favourite scent. ENVY's 100ml bottles, combo packs and pocket perfume sets all work as gifting formats depending on the occasion and budget.

If you know the recipient's general taste, use it: someone who wears light, fresh scents day-to-day is unlikely to want an intense evening fragrance as a gift, and vice versa. If you're unsure, a fragrance ENVY positions as a broadly appealing "blind buy," such as Eclipse for men or Blanc for women, can be a safer choice than a highly niche or unusual profile. Occasion matters too — a wedding or festive gift might lean towards a celebratory floral-gourmand or amber option, while a birthday gift for someone younger might suit a fresher, more playful fragrance. Bottle size is worth considering as well: a full 100ml bottle makes for a more substantial gift, while ENVY's smaller sizes and pocket perfume packs can work well as an add-on gift or for someone who likes to try a few scents. ENVY also lists ready-made gift packs and perfume combos that bundle multiple products together, which can simplify gifting decisions.

Why Fragrance Notes Matter When Choosing a Perfume

Understanding top, heart and base notes helps you predict how a fragrance will actually smell over the course of a day, rather than judging it only by the first spray. This makes it easier to choose a scent based on real characteristics instead of buying blindly on packaging or price alone.

Top notes give you the opening impression, but they fade within minutes and aren't a reliable guide to how a fragrance will smell an hour later. Heart notes reveal the true character of the composition and are usually what people associate most with a fragrance's identity. Base notes are what remain on your skin and clothing for the rest of the day, and are often the reason a fragrance feels "warm," "woody," "musky" or "sweet" long after application. Reading a fragrance pyramid — the kind ENVY publishes on each product page — before buying gives you a much clearer picture than relying on the product name or bottle design alone.

A note on fragrance selection: Fragrance is highly personal. How a perfume smells and performs depends on individual skin chemistry, climate, application method and personal preference, so the same fragrance can feel different from one person to the next. The guidance on this page reflects general fragrance-selection principles and information published on the official ENVY website; it isn't a guarantee of how any specific fragrance will perform on your skin.

Frequently Asked Questions About Perfumes for Men & Women

What are the best perfumes for men and women?

There's no single "best" perfume for everyone, since fragrance preference depends on personality, occasion and skin chemistry. The ENVY collection covers several verified fragrance families — from woody-spicy options like Eclipse and Triumph to floral-fruity options like Charm and Aura — so you can choose based on the scent family and occasion that suits you rather than a generic ranking.

How do I choose a perfume for men?

Start by deciding whether you want a fresh, everyday scent or a deeper, evening-oriented one. Fresh, citrus-led fragrances such as Gravity often suit daily and office wear, while spicy-woody options such as Eclipse or Triumph tend to suit evenings, parties and formal events. Testing on skin, rather than judging from the bottle, gives the most accurate impression.

How do I choose a perfume for women?

Consider whether you prefer bright, fruity-floral openings for daytime wear or warmer, oriental-amber compositions for evenings and special occasions. ENVY's Charm and Aura lean fruity-floral and are often chosen for everyday and office wear, while Blanc's floral-gourmand profile is frequently paired with festive and celebratory occasions.

What perfume notes are best for summer?

Fresh, citrus and aquatic notes generally perform well in hot, humid weather because they read as light and clean rather than heavy. Fragrances built around bergamot, citrus and green accords, such as ENVY's fresher aquatic-woody options, often work well through Indian summers and the monsoon.

Which perfume is suitable for office wear?

Office-appropriate fragrances are usually lighter and less projecting, so they don't overwhelm a shared space. Fresh or soft floral-musky compositions, such as ENVY Charm or ENVY Gravity, are commonly chosen for daily office wear because of their moderate, approachable character.

Which fragrance is suitable for date night?

Date-night fragrances often lean warmer and slightly more expressive, with a noticeable trail that develops through the evening. ENVY Eclipse (dark-woody-spicy) and ENVY Aura (oriental-floral-amber) are examples of fragrances positioned for evening wear in the official collection.

What are top, middle and base notes?

Top notes are the first impression right after spraying and typically fade within minutes. Middle (heart) notes form the main character of the fragrance for the next few hours. Base notes are the lasting foundation — often woods, musk, amber or vanilla — that remains on skin and clothing after the earlier notes have faded.

How can I make perfume last longer?

Longevity depends on several factors: moisturised skin tends to hold fragrance better than dry skin, application to pulse points helps a scent diffuse gradually, and storing the bottle away from heat and direct sunlight helps preserve the formula. Exact wear time varies by person, skin type and environment, so it's best treated as a general guide rather than a fixed number.

How many sprays of perfume should I use?

ENVY's own product guidance suggests 2–4 sprays is generally enough for most of its perfumes, applied to pulse points such as the wrists and neck. It's usually best to start with fewer sprays and add more if needed, since your nose can become used to a scent faster than the people around you.

What is the difference between fresh and woody fragrances?

Fresh fragrances are typically built around citrus, green or aquatic notes and read as clean and light, often suiting daytime wear and warmer weather. Woody fragrances lean on notes like sandalwood, cedar or patchouli for a warmer, more grounded character, and can suit both office wear and evening settings depending on how strong the blend is.

Are floral perfumes suitable for everyday use?

Yes — many floral fragrances, particularly lighter floral-fruity or floral-musky blends like ENVY Charm, are commonly worn for everyday and office use because they tend to be soft rather than overpowering.

Are woody perfumes suitable for women?

Fragrance families aren't restricted by gender — a woody note can appear in a composition marketed for women just as it can in one marketed for men. Several ENVY women's fragrances, such as Aura, include woody base notes like cedarwood alongside floral and amber elements.

Are floral perfumes suitable for men?

Floral notes appear in fragrances across the industry regardless of how a product is marketed, and personal scent preference isn't limited by gender labelling. Choosing based on the fragrance family and how it wears on your skin is generally more useful than choosing by the men's or women's label alone.

How do I choose a signature perfume?

Identify the notes you're consistently drawn to, test a fragrance on your own skin rather than judging it from the bottle, and give it time to develop through its top, heart and base notes before deciding. It also helps to think about your regular occasions and climate, since a fragrance that suits winter evenings may feel different in summer daytime wear.

How should perfume be stored?

Perfume generally lasts longer when stored away from direct sunlight, heat and humidity, ideally in a cool, dry place with the cap on. Bathrooms, which see frequent temperature and humidity changes, are usually not the best storage spot for fragrance.